Министарство финансија Владе Републике Србије саопштило је да је Агенција за оцену кредитног рејтинга „S&P“ Global Ratings повећала кредитни рејтинг Републике Србије на инвестициони, на нивоу „БББ-„ са стабилним изгледима за његово даље побољшање.
Први потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали изјавио је да је ово заједнички успех свих грађана Србије и вест од огромног значаја за целу нашу земљу.
Србија је данас оцењена као земља са инвестиционим рејтингом и ово је заслужена потврда реномиране агенције за оцену кредитног рејтинга, да се налазимо на успешном путу континуираног економског раста и макроекономске стабилности. Поносан сам на овај велики успех, истакао је Мали.
Агенција „S&P“ Global Ratings подигла је дугорочни кредитни рејтинг Републике Србије у страној и домаћој валути на ниво „БББ-“, са „ББ+“. Истовремено, подигла је и краткорочни кредитни рејтинг у страној и домаћој валути на „А-3“, са „Б“.
Према оцени Малог ово су одличне вести за Србију која је у претходној деценији показала да има снагу, вољу и одлучност да успешно спроводи започете реформе развоја и Агенду раста.
Инвеститори су нам већ са прошлогодишњим рекордом у приливу страних директних инвестиција од 4,5 милијарди евра, показали да Србију високо котирају на инвестиционој мапи, а сада је стигла и званична кредибилна потврда видљивости нашег рада, поручио је он.
Први потпредседник Владе је подсетио на то да су раније ове године, све три рејтинг агенције дале позитивне изгледе да наша земља добије повећање кредитног рејтинга, а сада је Србија, од једне од тих агенција, подигнута на ниво земље са инвестиционим рејтингом.
То ће довести до додатних прилива страних инвестиција и значајно нижих трошкова задуживања на тржишту капитала, појаснио је Мали.
У извештају „S&P“ се наводи да повећање оцене кредитног рејтинга одражава снажну макроекономску отпорност Републике Србије на спољне утицаје, дисциплиновано макроекономско управљање, као и да се очекује да ће даља политика бити вођена на исти начин.
Снажна домаћа тражња, делимично подржана државним инфраструктурним пројектима који се односе на „Експо 2027“, наводи „S&P“ у извештају, повећава процену раста БДП-а на четири одсто у 2024. години, као и у наредним годинама.
У извештају је оцењено да се очекује да ће стабилан раст БДП-а и разумно креирање макроекономске политике обуздати све фискалне притиске и задржати ниво јавног дуга на прихватљивом нивоу.
Високе девизне резерве, укључујући и све више диверсификоване нето стране директне инвестиције, како се наводи, ублажиће потенцијалне шокове и ризике који долазе из спољног света.
Констатује се да институционални и економски профил Републике Србије и њени изгледи за даљи раст остају чврсти и стабилни. Прогноза раста за ову годину већа је у односу на претходну процену агенције, а подржана је реализацијом инфраструктурних пројеката у оквиру плана „Скок у будућност – Србија 2027“.
Како је наведено, стабилни изгледи за даље напредовање Србије се огледају и у постепеном опадању зависности од регионалних политичких тензија, јачању отпора на исте, наставку структурног побољшања стандарда и спровођењу започетих реформи.
Изгледи за раст Србије остају добри због велике потражње и инвестиција у вези са Експом 2027.
Мали је додао да унапређење кредитног рејтинга на ниво инвестиционог, на нивоу „БББ-“ са стабилним изгледима за његово даље побољшање, има далекосежне бенефите за српску економију.
То, не само да повећава поверење страних инвеститора, доводи до прилива капитала и инвестиција, већ и отвара врата за повољније услове финансирања, како за државу, тако и за домаћу привреду и грађане.
Коначан ефекат је бржи економски раст, већа запосленост, нове фабрике и нова радна места, веће плате и пензије, а последично и још бољи квалитет живота грађана Србије, закључио је Мали.